Simon Bolivar. Ciekawostki
Postać bojownika o wyzwolenie Ameryki Południowej spod władzy Hiszpanii od niedawna "przebija się" do powszechnej świadomości Polaków dzięki serialowi emitowanemu przez Telewizję Polską od początku tegorocznych wakacji. Zapraszam do zapoznania się z 4 ciekawostkami na temat Simona Bolivara(1783-1830)
Jamajka jako miejsce inspiracji
Po stłumieniu pierwszego zrywu niepodległościowego w Wenezueli w latach 1811-1812 Bolivar schronił się na należącej do Wielkiej Brytanii Jamajce. Tam w 1815 roku przyszły Wyzwoliciel opublikował swój manifest polityczny znany jako List z Jamajki. Polityk zakładał w nim powołanie federacji państw Ameryki Łacińskiej w oparciu w wspólny język, kulturę i religię. Jako potencjalne przeszkody w realizacji celu wskazano różnice klimatyczne i nierówność obszarów poszczególnych kolonii. Bolivar wskazał również konieczność znalezienia wzorca dla systemu politycznego nowego państwa zagranicą.
Na czele kilku państw jednocześnie
W toku walki o suwerenność Ameryki Południowej Bolivar nosił między innymi. tytuł prezydenta Wenezueli, skąd pochodził, prezydenta Kolumbii i Boliwii(nazwa państwa pochodzi od nazwiska przywódcy) oraz wyzwoliciela Peru. Ostatecznie powołano Republikę Wielkiej Kolumbii, składającą się z terytoriów Wenezueli, Ekwadoru, Kolumbii oraz powstałej na początku XX wieku Panamy. Rozległe i wewnętrznie podzielone państwo rozpadło się na osobne republiki po upadku rządów Bolivara w roku 1830.
Dwie miłości Wyzwoliciela
Choć współcześni oceniali Simona Bolivara jako bawidamka, faktycznie przeżył on dwa znaczące romanse. W 1802 roku przyszły bohater walk o niepodległość przebywał w Hiszpanii jako słuchacz akademii wojskowej. Bawiąc na madryckich salonach poznał młodszą o 2 lata Marię Teresę del Toro. Młodzi szybko pobrali się. Po powrocie do Wenezueli Maria Teresa zapadła na Malarię i zmarła 22 stycznia 1803 roku w Caracas. Na początku lat 20 XIX wieku los zetknął Bolivara z Manuelą Saenz, urodzoną w Ekwadorze bojowniczkę o niepodległość Peru, dokąd kobieta przeprowadziła się po zawarciu małżeństwa. Generał szybko wdał się w romans z nieszczęśliwą mężatką. Związek, choć nigdy nie zakończony ślubem, okazał się bardzo trwały. Manuelita(jak współcześni nazywali partnerkę Wyzwoliciela), towarzyszyła kochankowi również po zrzeczeniu się władzy i wycofaniu się z życia publicznego. W 2010 roku prezydent Wenezueli Hugo Chavez nakazał ekshumację szczątków Manueli Saenz i złożenie ich obok Bolivara w panteonie narodowym w Caracas. Ponieważ Manuelita kwestionowała role społeczne kobiety występując w męskim stroju, biorąc czynny udział bitwach, czy otwarcie przyznając się do ateizmu, uchodzi za prekursorkę feminizmu na obszarze Wielkiej Kolumbii.
Upamiętnienie bohatera
Dziś w wielu miastach Ameryki Łacińskiej można zobaczyć pomniki Simona Bolivara oraz zwiedzić noszące jego imię place, czy park narodowy Wenezueli. Bolivarem nazwano również wenezuelską walutę. Na podstawie decyzji wspomnianego prezydenta Chaveza pełna nazwa ojczyzny Wyzwoliciela brzmi Bolivariańska Republika Wenezueli. Ponadto flagi państw, które kiedyś tworzyły Wielką Kolumbię składają się z 3 identycznych pasów: żółtego niebieskiego i czerwonego.
Komentarze
Prześlij komentarz