Leon Lichociński. Ciekawostki

 O słynnym przewodniku z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji słyszał chyba każdy Pałuczanin. Warto jednak przedstawić nieco szczegółów na temat człowieka, który w II połowie XX wieku stał się żywą atrakcją regionu.

Życie dla kolei

    Leon Lichociński urodził się 1 kwietnia 1906 roku w Górze pod Żninem. Pochodził z wielodzietnej rodziny(miał 6 starszych braci). W 1922 roku szesnastoletni Leon rozpoczął pracę w Żnińskiej  Kolei,   Powiatowej, gdzie przeszedł całą ścieżkę awansu zawodowego. Był między innymi dyżurnym ruchu, konduktorem, i kierownikiem pociągu. W 1966 przeszedł na emeryturę. angażując się w powstanie  Kolei Wąskotorowej w Wenecji, otwartego ostatecznie jesienią 1972 roku. Lichociński podjął w nim pracę przewodnika.

Popularność na emeryturze

    Pracując w weneckim muzeum Leon Lichociński stał się bardzo popularnym przewodnikiem. Będąc człowiekiem pogodnym zabawiał turystów anegdotami na temat Wenecji i kolei wygłaszanymi gwarą pałucką. Sądzono nawet, że odwiedzającym Wenecję turystom bardziej zależy na słuchaniu opowieści sympatycznego pasjonata niż na oglądaniu lokomotyw i wagonów. Podczas trwającej blisko 20 lat pracy "Dziadek Leon", jak sympatycy nazywali Lichocińskego, oprowadził kilkaset tysięcy turystów zarówno z Polski jak również z krajów zagranicznych. Wszak urodzony pod panowaniem Pruskim przewodnik biegle posługiwał się językiem niemieckim. Leon Lichociński zmarł 29 lipca 1992 roku na terenie weneckiego muzeum, oczekując na kolejną grupę turystów, gotów znów  "nacyganicz o ulobiunej paluckiej ciuchci". Zmarły spoczął na cmentarzu w rodzinnej Górze ubrany w kolejowy mundur.

Upamiętnienie

Za szczególne zasługi dla rozwoju  ówczesnego województwa bydgoskiego Leon Lichociński został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2002 roku  imię "Leon" nadano parowozowi wąskotorowemu serii Px38. Od września 2017 roku imię popularnego przewodnika nosi rondo położone w Żninie, u zbiegu ulic 700-lecia, Dworcowej , Gnieźnieńskiej i Klemensa Janickiego, niedaleko stacji kolei wąskotorowej. Na terenie muzeum w Wenecji znajduje się pomnik popularnego "Dziadka Leona". 29 lipca 2022 roku, nakładem wydawnictwa Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żninie ukazała się biografia Leon Lichociński. Książę Pałuckich Przewodników autorstwa Barbary Filipiak.      

   

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Trzy żony ostatniego szacha Iranu

Dzieci Jagiellonów. Recenzja

Hedvigis. Lilia w koronie. Recenzja.